Päikesepaneeliga elektrisüsteem.

Niisiis on minu üheks suurimaks eesmärgiks ehitada endale isiklik ja sõltumatu rohelise energia elektrisüsteem. Põhjuseid selleks on mitu. Esiteks on see minu panus taastuvenergia kasutusse ja populariseerimisse. Teiseks muidugi tasuta elekter, mida peale esialgset rahasüsti tulema hakkab. Lisaks on see ka huvitav jne. Kui ma kunagi peaksin kuhugi elektritusse võssa kolima on mul alati elekter omast käest võtta.

Vahendeid selle kõige jaoks on aga vähe. Olen minagi vaene tudeng – pole tööd ega taskuraha. Õnneks olen viimased pool aastat ajateenistuses olnud, saab veidigi raha. Niisiis üritan leida kõige odavamaid meetodeid, “kõigest” 25 000.- maksva süsteemiga mind ei püüa..

Minu 30W päikesepaneel

Väike süsteem on juba valmis. Elekter tuleb 30w päiksepaneelist. Pärit on eBayst, kuna seal on hinnad vähemalt 3 korda odavamad kui igal pool mujal. Maksma läks umbes 1500.- Suurust on 45x55cm, paistab igati tugev ja kirjade järgi külma ja vee kindel. Väljundvõimsusega on vähemalt praegusel pimedal ajal halvasti: akut laeb umbes kuus tundi ööpäevas ja võimsust arendab umbes 5W. Mida on küll väga vähe, aga samas on paneel ka vale nurga all ja väljas on pime ja külm.

Aku, laadimisregulaator, harukarp ja sülearvuti laadija

Laadimisregulaator, harukarp, autoaku ja sülearvuti laadija

Paneelist jookseb elekter laadimisregulaatorisse (valge karbike) seegi on täiesti suvaline ja odav. Pärit eBayst. Maksis umbes 150.- ja ostsin ta selleks, et saada ülelaadimise vastu kaitset, lisaks vilgutab ta ka kollast tulukest kui päikesepaneel akut laeb. Kannatab kuni 5A (70W) päiksepaneelilt tulevat laengut, ehk siis ma pean selle varsti välja vahetama. Ilmselt ehitan endale ise regulaatori kui veidi rohkem aega saan ja mõtlen.

Sigaretisüütaja augud autoaku külge

Sigaretisüütaja pistikud autoaku külge

Akut, laadimisregulaatorit ja tarbijaid ühendab mu super must harukarpasi. Täielikult isetehtud ja 90% ulatuses taaskasutatud asjad. Ehk siis võtsin väikse pappkarbi ja liimisin selle sisse autolammutusest saadud sigaretisüütaja pistikuid ja mingid teised pistikud, mida mul vedeles. Ainsad ostetud asjad on väikesed klemmid seal sees ja akuklemmid.

Ja minu akupank – üks paar aastat vana 64Ah autoaku. See ei salvesta küll eriti palju, aga tasuta saadud ja mitte veel liiga omadega läbi, et täiesti kasutu olla. Peale täiendavate energiaallikate soetamist üritan osta uue normaalse aku. Uus aku maksab 1500.- ja salvestab 75Ah, väidetavalt pidi olema ka spetsaalne energia hoidmise aku mitte savikas käivitusaku.

Tasuta elekter jõuab läpakasse

Tasuta elekter jõuab läpakasse

Tarbijaid on hetkel ainult üks – läptopi autolaadija. Toitub autoakust kuni sellel piisavalt pinget on ja laeb kõiki läpakaid, mis mu käeulatusse sattunud on. Jällegi, kui aega tuleb siis tahan proovida ise lülituvate pingeregulaatorite ja inverterite ehitamist. Ei tohiks ju liiga raske olla..

Sildid:, , , ,

8 Responses to “Päikesepaneeliga elektrisüsteem.”

 1. Ove Says:

  Käisin kolmapäeval trükikojas Triip, kes on end rohelise mõttelaadiga asutusena reklaaminud. Nende katusel on mitu väikest moodsat tuulikut. Küsisin ettevõttest kas need ära ka tasuvad? Vastus: ei tasu. Kui elaks rannikul ja kogu aeg puhuks tuul, võib olla siis. Aga muidugi võib ka toredatele ideedele peale maksta.
  ove

 2. Markus Says:

  kust saada laadimisregulaatorit?
  Olen igalt poolt otsind, aga eBay’st tuleb shipping mitukorda kallim kui see asi ise

 3. hillaarius Says:

  Vaadake, tasuvus on suhteline mõiste.
  Mul on talumajapidamine 5 km lähimast elektriliinist ja EE tahaks elektri kohaletoomise eest ainuüksi 70 000 Euri saada + liitumistasud jne., jne.
  Ja seepärast ongi mul üks 500-ne tuulegeneraator ja 200W päikesepaneele ning igaks juhuks ka 2,5 kW bensiinigeneraator, missugused sega elektrijõudu akudesse korjavad. Minu jaoks on see autonoomne elektrisüsteem ennast kohe kuhjaga ära tasunud, kuna viimase 10 aasta jooksul pole kogu see staff mulle päris kindlasti seda EE poolt nõutud summat maksma läinud. Pigem võiksin ma seda EE varianti oma autonoomse elektritootmisega võrrelda ja tõsise näoga nentida, et see esimene end küll ära ei tasu. Isegi 20-30 aastaga mitte.

 4. Andres Says:

  Tere hillaarius!

  Mind huvitab see sinu generaator ja paneelid.
  Mis maksma läks, kust ostsid ja palju sa sellega elektrit saad?
  Mis tarbijad sul seal talus taga?

 5. Janek Says:

  Tere hillaarius

  Mul on ka huvi selle värgi kohta
  et kuidas see ära tasub ja palju maksma läks.
  et kas toidab ikka kõik ära mida vaja?
  Ma ise olen ka uurinud et see tuulegeneraator on hea asi, kuid kas ka see päikesepaneeli süsteem?
  Koos on nad kindlasti head, kui olemas mõlemad on.
  Ehk annad mingi ülevaate sellest.

  Ette tänades

 6. hillaarius Says:

  Näe, kaua aega ei vaadanud siia ja nüüd siis üritan vastata. Eelnevalt ütlen kohe ära, et maja küte on ikka puudega ja mingeid ekslusiivseid elektritoitelisi mugavusseadmeid kah ei kasuta.
  Tarbijateks on alaliselt: LED-valgustid (6 punkti), väike külmik, teler, kaevupump, arvuti, mikrolaineahi, veekeetja ja muud pudi-padi.
  Ajutised tarbijad: käi, puurpink, ketaslõikur, elektridrell, saunadušši pump, töötoa valgustus, tolmuimeja (ei kasutata igapäevaselt).
  Maksumused:
  Tuulegeneraator sisseehitatud kontrolleriga: kui ostsin, siis ca. 700 EUR (praegu saab samasuguse ca. 400-500 EUR).
  Generaatori masti detailid: torud, trossid, kinnitusdetailid – ca. 30 EUR.
  4X100W mono-päikesepaneelid (eBay´st): 4X98.- (kokku 392.- EUR)
  Akupank: 6X100Ah – ca. 600 EUR (jagatud 2-ks akupangaks – 400 ja 200Ah).
  Kontrollerid (eBay´st): 17 ja 25 EUR (kokku 42 EUR).
  Kaitsmeblokid: ca. 50 EUR.
  Inverter 1100W (eBay´st): 750 EUR
  Juhtmestik: 35 EUR.
  Bensiinigeneraator: 300 EUR.

  Tarkus tuleb ikka tagant järele, ja praegu ei teeks enam ilmaski seda, mida toona. Seda, et ostaksin siit, kohalikust firmast, kus hinnad ikka kordades eBay omi ületavad. Näiteks 100W monopaneel, mis meie kodumaises firmas (ka kõige odavamas) kuni 350.- EUR maksab, on eBay´s võimalik isegi 65-70.- EUR-ga kätte saada. Ja sama kehtib ka kogu muu staffi kohta. Kättesaamisega läheb küll võib-olla paar nädalat kauem aega, aga selliste projektide puhul pole see küll eriline miinus.

  Kõige vähemtootlik sellest komplektist on tuulegeneraator, missuguse tootlikkus on kaunis vähe etteennustatav. Kui tuult on siis laeb, kui ei, siis ei lae. Tähtis on püstituskoha valik. Kuid sõltumata sellest tagab see akupanga laetuse ka talvisel ajal selliselt, et nädalas vaid 1-2X tuleb paralleelselt bensiinigeneraatorit käiata (lisaks otsevoolule ka akupanga laadimine). Igapäevaselt tuleb talvel ka päikesepaneelid lumest puhtaks lükata, sest voolu tuleb ju vaid valgusest.
  Seega ütleks ma nimelt hoopis sedapidi, et päikesepaneelid on üks kangesti hea asi ja see tuulegeneraator on selline ehku peal olev aparaat.
  Suvisel ajal, märtsist oktoobrini, pole aga mingit muret – akupank on kogu aeg täis. just tänu päikesepaneelidele.
  Praeguseks on mul juba valmis ostetud (eBay´st muidugi) terve komplekti jagu paneele – 10X100W, koos lisadega, millise siis sellel suvel plaanin üles panna. Siis vahest veab ka talve hulga rahulikumalt välja.
  Aga kõik-see parem oleks töökindluse ja usaldusväärsuse ning ka hooldusvabaduse aspektist võttes – vesiratas. Mul endal on aga voolav vesi kahjuks tervelt 250 meetri kaugusel ja isegi, kui väga tahta, siis voolukaod tulevad selle vahemaa peale liiga suured, et see ehitus end üldse ära tasuks.
  Aga loomulikult tuleb teatavate ebamugavustega leppida, kuid missugused heaoluühiskonna vägagi harjumatud on. Näiteks, et toast lahkudes kustutatakse laevalgusti ja, et kui majast lahkutakse, siis mingeid üleliigseid tarbijaid sisse ei jäeta. Noh, signalisatsioon ja muu sarnane jääb muidugi sisse, kuid nende tarve on siiski tühine võrreldes ei tea millega.

  Lõppsõnaks võin aga ikka ja jälle konstateerida tõsisaja, et minu pärast võib nüüd see Eesti Energia olla või mitte olemas olla – mina olen tast sõltumatu.

 7. hillaarius Says:

  Oi-oi, eksisin. Inverter maksis ikka 75, mitte 750 EUR. 🙂

 8. dubh Says:

  ei tea, kas hillaariuse nimelise mehega ka kuidagi võiks otse jutule saada? hirmsasti huvitaks, millised konkreetsed päikesega seotud seadmed Sul on ja kellelt ebayst oled selliseid suuri asju edukalt tellinud. mul endal on sama oma suvekodus ees – EE toob särtsu kohale küll, aga selle raha eest ma võiks parem iga päev käia suvalises Eesti punktis autoga telerit vaatamas. 🙂

  kui lehe omanik Su’lt nõusoleku saaks, siis võiks meie e-posti aadressid kokku lasta – minu oma on küll suti inetu, aga toimiv ja saan sealt kirjad kätte küll 🙂

  tänud ette!!

Leave a Reply