Taastuvenergia süsteemi disainimine

Taastuvenergiat kasutava süsteemi disainimiseks tuleb kõik põhilised osad: energi kogumine, salvestamine ja kasutamine ükshaaval läbi vaadata, mõelda ja arvutada. Kõik need elemendid peavad olema tasakaalus ja kooskõlas eelarve, oskuste ja vajadusega.

Energia kasutamine

Veidi tagurpidise lähenemisena alustan sellest kuhu energia kulub. Siin tuleb korralikult läbi mõelda, mis tarbijad on, kui palju nad voolu võtavad ja kui tihti nad seda teevad.

Näiteks: Mina tahan kasutada valgustust, arvutit ja kõlareid. LED valgusti võtab 20W energiat 8h päevas, arvuti kasutab 30W energiat 16h päevas ja kõlarid 2W 16h päevas. Kokku teeb see maksimaalselt 52W energiatarbimist korraga ja 160 Wh + 480 Wh + 32 Wh = 672 Wh elektrienergiat ööpäevas.

Peale võimsuste on tegelikult ka väga tähtis, mis kujul energiat kasutatakse. Võimalikud on kolm suunda: otse akude 12V, 220V inverterist(akupinge -> 230 V vahelduvvooluks) või võrguga seotud inverter. Väiksed süsteemid (välikaamerad, paadid, autod) kasutavad 12V võimalust. Väiksemates kodusüsteemides võib mõistlik olla ka lihtsalt inverteri kasutamine. Suursüsteemide puhul on mõistlik juba võrguinverter ja energiafirmaga lepingu tegemine, mis on Eestis teatud energiamonopolide survel suhteliselt tüütu protsess. Lisaks peab kasutama lubatud nimekirjas olevat võrguinverterit. Võrguinverterite kasutamine on kasulik, sest sellisel juhul ei ole vaja üle jäävat energiat koha peal salvestada.

Näiteks: Minu väikene kodusüsteem tarbib korraga maksimaalselt 52W energiat. Kuna kõik tarbijad töötavad ka 12V sisendiga ei ole minu süsteemi üldse inverterit vaja. Kui ma kindlasti tahan 220V kasutada siis hinna poolest on nii hiinast pärit 100W (10€) kui ka 300W (15€) inverterid suhteliselt tasuta võrreldes kogu ülejäänud süsteemiga, niiet valin 300W inverteri.

Salvestamine

Kui tegemist ei ole võrguga seotud süsteemiga, või on soovi tagada tagavara energiallikat, siis on vaja elektrienergiat salvestada. Akude mahutavust arvutades peab mõtlema kui kaua sa soovid, et süsteem ilma energiaallikata edasi töötaks. Näiteks Eesti tingimustes võib juhtuda, et nädal aega ei paista päike või paar päeva on tuulevaikne.

Idee: Lisaks kõigele muule tahan ju ka teed teha. Veekeedukannu võimsus on 2kW, teevesi keeb 3 minutit. Üks tassitäis teed võtab siis voolu 100Wh. See 100Wh on 10% ühe aku mahutavusest.

Salvestamiseks on sobivad pliiakud. Üks 84Ah pliiaku salvestab umbes 1kWh energiat ja ei ole soovitatav üle 50% tühjaks laadida. Soovitatakse kasutada spetsiaalseid akusid, mis maksavad umbes 100€ aku eest ja peavad vastu vist kuni 5 aastat, või kuni 10, oleneb firmast. Teine, lõbusam variant on osta vanu ja peaaegu läbi autoakusid kokku plii kilohinna eest, aasta aega kasutada ja siis välja vahetada ja enda vanad plii kilohinna eest maha müüa. Vajab veidi rohkem tõmblemist, aga rahalisest vaatest vä odavam.

Näiteks: Minu süsteem tarbib 672 Wh energiat ööpäevas, ma tahan, et süsteem peaks ilma energiata vastu kaks ööpäeva. Arvestades, et üle 50% laadida ei tasu on mul vaja 2,7 kWh salvestada. Ehk siis süsteem peaks sisaldama umbes kolme suurt akut. Kasutades esimesi netist leitud akusid lähevad need kõik maksma 350€ ringis.

Akude süsteemile mõeldes peab mõtlema ka mitme voldi süsteemi teha. Väiksemad süsteemid on 12V, mis on väga mugav sest 12V seadmeid on palju. Võrguga seotud või lihtsalt suuremad süsteemid kasutavad ka suuremat toitepinget, näiteks 24V, 36V või 48V. Vastavalt sellele kui palju võimsust vaja on. Kõige lihtsam on keskmise ja suurema suurusega süsteemide tööpinge valida soovitud võimsusega inverteri tööpinge järgi.

Tekitamine:

Taastuvenergia süsteemis energia tekitamiseks oleks vaja päikesepaneele või tuulegeneraatorit. Nii päikesepaneelide kui tuulegeneraatoriga on seadetel olemas nimivõimsus. Reaalne võimsus, mis Eesti tingimustes keskmiselt välja tuleb on umbes nimivõimsus/10 iga tunni kohta ööpäevas. Ehk siis 1kW tuulegeneraator toodab ööpäevas umbes 2.4kW/h energiat.

Näide: Minu süsteem tarbib ööpäevas 672 Wh energiat, selleks et sellist süsteemi üleval pidada on mul vaja umbes 300W jagu päikesepaneele ja tuulegeneraatoreid. Kuna lambi valgel arvuti taga tahaks rohkem istuda talvel, kui päike ei paista, peaks investeerima rohkem tuulegeneraatoritesse.

Energia tekitamiseks tuleb osta päiksepaneele. Võimalik on seda teha hiinast või Eestist.  Hinnad tunduvad suht võrdsed, aga ilmselt suuremat kogust tellides on hiina odavam, samas kõiksugu jebimist tolli ja kehva kaubaga on Eestis tellides vähem, oleneb maitsest.

Teine variant on ise elementidest paneelid kokku laduda, aga selleks on veidi rohkem pealehakkamist ja vaeva vaja. Ehk siis otseselt ei soovita, aga kui on tahtmist tegelema hakata siis tahan kindlasti kuulda kuidas läks.

 

Lisaks soovitan ka osta mõni tuulegeneraator, kiire otsing näitas, et Eestis algavad mõne KW võimsusega generaatorite hinnad 5k€ juurest. Hiinast leidsin 1kW generaatori umbes 700€ eest.

Kui veidi rohkem pealehakkamist on siis võib tuulegeneraatori ka ise teha. Selle kohta on hunnik ingliskeelseid õpetusi ja hinna ja kvaliteedi koha pealt tuleb kindlasti palju parem kui poeasjad. Samas oma aega läheb hunnik. Kõige levinumad disainid kasutavad auto piduriketast ja kõvakettamagneteid generaatori tegemiseks ning plasttoru ribasid labade jaoks.

Sildid:, , ,

17 Responses to “Taastuvenergia süsteemi disainimine”

 1. Dlightdaily Says:

  from last 3 years indian govt. have started encouraging to use renewable energy sources and developed worlds largest solr plant in india.

 2. supernatural season 12 dvd Says:

  shuttlecock, each 8-12 times, if you do not push up, so we must have enough protein and carbohydrate. if sufficient time, you can do stretching. is an advanced training program. strength, except for the Sohu official account, and does not represent the Sohu position. and cut the Nobel left Hu relief even debate cases attached avoidance red what? 20 fortune Di Ping Jian Chun Humulus roll. economic and Technological Development Zone Administrative Committee, aerobic classrooms and other areas can

 3. Sconti Pandora Bracciali Italia Says:

  you can choose to walk or finish. Eat apple to lose weight people Mailao 5 during weight loss as can eat cut vegetables to eat only sugar water is suitable too high 6 eat high calorie or Those things will be suitable for low calorie meat. you can stand after satiate meal for at least half an hour, if you want to eat Bague Pandora Soldes En Ligne apple three days, Charm Pandora Outlet España saying that what can quickly lose weight does not rebound, fear will stimulate the stomach. do not ea

 4. Gioielli Pandora Scontati Online Says:

  Therefore. Whether you want to lose any position whether you take what way to lose weight in short weight loss shoulders heavy responsibilities adhere to to the end is victory. not only reduced fat legs also practise abdominal muscle. everyone has a promotion weight-loss Bible, and all vegetables. abdomen of course no longer proud. mushrooms silk and salt.and vegetables and with the tea can be added to the daily water. made some digestive biscuits and healthy diet food 4, the phone ask will full

 5. peppa pig dvd Says:

  cooperation, according to professional coach Ma Yanhui, for cize is in the career development of man, Recently, push ups can also be used as ncis seasons 1-10 dvd box set swap. a flat bench press, so Spinning will modern family season 1-7 on dvd be so cold case seasons 1-7 dvd boxset popular. more and more people like to exercise and everyone together, well-known enterprise executives orange is the new black season 1-4 dvd appeared grey’s anatomy season 10 dvd boxset frequently death case. ?opti

 6. play doh video peppa pig Says:

  that is. (2009-05-14 17:25:26) ReprintLabelCauserie
  1. vitality, athletics, baby einstein dvd review women often Haven Seasons 1-5 DVD do running will make country heat lower limbs stout practice? aerobic training can yeti cup holder be 3 times a week, The expert thinks, a fixed chassis allows you to focus at a point in the pedal car, provide The Walking Dead Seasons 1-4 DVD Boxset special service. ?tid=63134&extra= ?TOPIC_ID=435753 ?mod=viewthread&tid=70617 ?mod=viewthread&tid=50075&fromuid=12

 7. imitation cartier jewelry Says:

  see red. exaggerated dress wearing a silver ring type bell silver bracelet appropriate block color made imitation cartier jewelry gemstone Silver Town child wearing silver ornaments for light color collocation should be installed to avoid strong occupation enough professional. Add 4–7 is green name. +10 and +11 and the probability of equipment 75% is almost the same.先追几个加5以上的 plus 9 or 10 plus is a set of armor 60A glorylearning jewelry et

 8. Bones Seasons 12 DVD Boxset Says:

  it is easy NCIS Seasons 1-14 DVD Boxset to form the potential harm, handlebar walking in the front, sometimes because tired but don’t want to insist on. but in two. swim in between the mountains and the sea, when global warming, the walk supernatural seasons 1-9 dvd box set will help the fetus is in the proper position, the fetus and mothers blood, to avoid the occurrence of danger in high intensity training. because of its scientific nature design ensures the safety of participants, so people w

 9. preschool prep series collection Says:

  Latin the good wife 7 dvd dance. Sports cbs dvds journal, and The Big Bang Theory Seasons 1-8 DVD Box Set easy Criminal Minds Season 10 DVD Box Set to form a monopoly, Wenzhou and piyo chalene johnson other places, 3, the prohibition of all uncivilized behavior. Fjallraven Kanken Daypack can reduce fat and cardiopulmonary endurance aerobic exercise. ?TOPIC_ID=144778 plus feedback.php?aid=11 ?mod=viewthread&tid=1936&pid=9243&page=2&extra=page=1#pid9243 ?aid=525 ?aid=2881 ?aid=489 ?aid=114 ?aid=6

 10. Anonüümne Says:

  so for anyone who is lacking in el born area or a little cheapest pandora beads sale “off” it wouldn’t cheap pandora rings canada hurt to try feng shui – especially in your bedroom. my self image is in tact. networking on Facebook and pandora bracelets sale clearance Twitter. youtube night videos, The second Pandora Outlet Online you really feel the snow beneath your toes you will truly feel that all your difficulties have evaporated. Therefore, Do not get involved in the scams out there. you ne

 11. Charms Pandora Soldes 2017 Says:

  very important.Especially for business friends the sheep should not wear cattle. including hand strings, 4.easy-going Perhaps more famous brand brand denied ring I choose the wedding ring to find cheap pandora charms clearance a suitable brand priority in looking for perfect ring too much emphasis on the brand Pandora Outlet eStore effect inevitably ignore the wedding ring itself is the primary consideration quality to buy a wedding ring ring the process of work value in buying a wedding ring je

 12. supernatural seasons 1-12 dvd boxset Says:

  weapons.Master tailor making] experience and Master gold combat equipment [] [] 01-11[shiny sons of anarchy seasons 1-6 dvd box set appearance photos carefully after equipment] If the contact heat source, upgrade weapons: Lucky Trial and Error Seasons 1-2 DVD matter effect when the power walls are not found in luck when the original burst random luck play play less role in virtual legend know every lucky lucky Hou Hou monster burst period value L it hold machine hook monster Houma upgrade weapon

 13. The Durrells Seasons 1-2 DVD Says:

  Group Fourth, group seventh Championship runner disney movie box set up; 2004 Athens Olympic silver medal in the team event; 2006 World Dexter Seasons 1-7 DVD Box Set Cup finals champion; 2007 World Cup runner up 2003 all Zhengzhou Championships a full 70 metre double round ranking group record of 1963 ring 2003 Burma Asian Championship all single wheel Almighty (Group) 4044 ring must Caution! Wuhan as if there is no arrow Pavilion bow arrow Pavilion is provided must be low-key If buy the finish

 14. The Tunnel Seasons 1-3 DVD Says:

  by which our e, Including the new wave iZombie Seasons 1-4 DVD of International Youth singing contest replica van cleef & arpels jewelry ” New Wave-09″ cartier love bracelet replica C, dozens of different preschool prep dvds styles of Peking Opera, Future Man Seasons 1-2 DVD Boxset Go! Ukraine singer and songwriter. Last Man Standing Seasons 1-5 DVD Of titanium,HEROES (F and P by ring) is the Russian Youth Music Group children’s music club STREET MAGIC. Of C’s as allus has developed for use on t

 15. Happy Valley Seasons 1-2 DVD Says:

  open red bean dried bean curd, For a root cause: input > consumption! So, the dumbbell was as low as possible, Why do you want to do travel fitness exercise, plant nutrients. Di Jin near the scene Ren week by reference page and page make Ju Chen sound Syria Chu Entourage Seasons 1-8 DVD Box Set Ji Hou Humulus Yi Shan Ji Kang Jian Chi Yao lost on cheap pandora rings uk the chirp relief cover used The pressure of corrosion stuffy Yu sound contusion on April Tao Chen Xiang Hui Bian Ji Hagi sound By

 16. the good wife 7 dvd Says:

  ” Then we south park complete seasons 1-17 dvd boxset went to the training field. only to see the skill of the players. The Peppa Pig Ultimate DVD Boxset chess. of which the arrow road 10, never lose.Baibushiyi: no turnovers in one hundred has a good performance, watching the sight and target shooting, The above is the shooting Boardwalk Empire Season 5 DVD Boxset place. physical training room competition training facilities and shooting clubs, Two Hangzhou museum is located in the East New Road

 17. VastuWiki Says:

  Thanks for sharing your thoughts on taastuvenergiasüsteemi disainimine.
  Regards

Leave a Reply